اراجیف کیهان درباره ی فروش هری پاتر 7 در تهران

عرضه جلد هفتم کتاب هری پاتر در تهران همزمان با اروپا و آمریکا، اعتراض برخی گروه ها و روزنامه های تندرو را به دنبال داشته است. مخالفان، عرضه آخرین کتاب هری پاتر را که از قرار معلوم بدون نظارت و بررسی دولتی صورت گرفته، اشتباه و مضر خوانده اند.
روزنامه کیهان که متعلق به جناح متحر راست افراطی است روز پنج شنبه ۴ مرداد، در مقاله ای، از نیروی انتظامی، گمرک و حراست فرودگاه و تشکیلات صدور مجوز چاپ و نشر کتاب در ایران به خاطر فروش شبانگاهی کتابی که به گفته نویسنده مقاله کیهان بدون هیچگونه نظارت و بررسی وارد ایران و به مردم عرضه شده است، انتقاد کرد.
نویسنده مقاله، محل فروش کتاب جدید هری پاتر را “دامگه” نامیده و ادامه داده که ایران هم تبدیل به حوزه فعالیت پروژه ای شده که “میلیاردها دلار از محافل صهیونیستی پای آن ریخته می شود تا ذهن و روح جوانان و نوجوانان عالم را به تسخیر درآورد”.
نویسنده کیهان از مسئولین وزارت ارشاد پرسیده که آیا لزومی ندیده اند که سری به محتوای کتاب یزنند، شاید “عبارات و جملات و کلمات مخرب یا نامطلوب و یا نامناسب و مغایر با شئونات و فرهنگ و ارزش های جامعه ما در آن وجود داشته باشد که بر ذهن مخاطب جوان تأثیر سوء بگذارد؟”
عرضه هفتمین و آخرین جلد از مجموعه داستان های هری پاتر در نخستین دقیقه بامداد شنبه ۲۱ ژوئیه به وقت لندن (دو و نیم بامداد به وقت تهران) در سراسر جهان آغاز شد و در تهران نیز کتابفروشی “بیان سلیس” نسخه های انگلیسی این کتاب را عرضه کرد.
در حالیکه روزنامه های منسوب به خط فکری رادیکال نسبت به توزیع این کتاب اعتراض کرده اند، روزنامه های نزدیک به طیف فکری اصلاح طلبان هم چون روزنامه ی شرق، عرضه ی همزمان کتاب هری پاتر را خروج جوانان ایرانی از انزوا عنوان کرده و از این اتفاق ابراز شادمانی کردند.
اما زهره مجدآبادی ۲۸ ساله، که خود یکی از خریداران علاقمند این کتاب بود و همان شب اول به کتابفروشی بیان سلیس در شمال شهر تهران مراجعه کرده بود، می گوید در صفی که در برابر این فروشگاه تشکیل شده بود، بیش از ۱۰۰ نفر ایستاده بودند. هر جلد کتاب “Harry Potter and the Deathly Hallows” در تهران به قیمت ۳۴ هزار تومان عرضه شد.
فروش کتاب تا ساعت چهار صبح ادامه داشته و پس از آن متوقف شده است. البته فروشگاه بار دیگر از ساعت ۷ صبح شروع به فروش این کتاب کرده است.
زهره مجدآبادی می گوید خریداران شبانه، بیشتر جوانان و نوجوانان بودند که غالبا با والدینشان به فروشگاه مراجعه کرده بودند. او ادامه می دهد حال و هوای خوبی بود. عده ای با علاقه و هدف مشترک در آرامش دور هم جمع بودند و درباره آخر قصه هری پاتر نظر می دادند و پیش بینی می کردند.
خانم مجدآبادی شش کتاب قبلی خانم جی کی رولینگ (نویسنده مجموعه داستان های هری پاتر) را دست کم ۴ بار هم به فارسی و هم به انگلیسی خوانده و برای خواندن جلد هفتم آن عجله دارد.
به گفته او، بسیاری از دوستان و آشنایانش هم بی صبرانه انتظار این کتاب را می کشند. زهره مجد آبادی معتقد است که همه باید هری پاتر را بخوانند تا معنای لذت را درک کنند.
آقای طلا کوب، مدیر انتشارات بیان سلیس، نماینده ناشر کتابهای هری پاتردر ایران پیش از آغاز فروش کتاب تازه هری پاتر، به روزنامه سرمایه گفته بود، انتظار ندارشته بیش از پنج، شش نفر که تحمل ندارند برای خرید کتاب تا فردای آن روز صبر کنند، برای خرید این کتاب در ساعات نیمه شب به این کتابفروشی مراجعه کنند.

با تشکر از سایت جادوگران

البته باید بگم که یاوه گویی کیهان چیز جدیدی نیست و خیلی خودتونو نارحت نکنین.طبیعیه.هر کس به اندازه ی شعور خودش می فهمه.نه؟

/ 9 نظر / 101 بازدید
صادق

آره من اينارو خوندم قبلا طرف حالش خوب نبوده. کتابای چاپ ايران با نويسنده های ايرانی هزار جور صحنه ی زشت و غير اخلاقی دارن که اشکال نداره ولی اين يکی نميدونم چه مشکلی داره.من کلا با اينکه سانسورش ميکنن مخالفم.

هما

در يک کلام خاک بر سر بی شعورشون اينا هيچی نمی فهمن

هما

من کتاب هفت رو خوندم و می دونم که اگه بخوان سانسورش کنن کتاب خيلی از معانی اش رو از دست می ده نه به اين معنی که من با خيلی چيزا موافق باشم فکر بد نکنین ولی اين سانسور کردن کار مزخرفيه من بقیه کتابا رو هم بی سانسور خوندم

مهدی پانمدی

اخه من نميفهمم چرا ما داريم با يسری احمق زندگی ميکنيم بهتر نبود اسم روزنامشونو طالبان بذارن ؟؟؟!!! رولينگ انگليسیه و پولدارترين زن جهانه با صهيونيست ها چی کار داره نميدووونم؟؟!! يه رمان به ۶۴ تا زبون دنيا ترجمه شده و حتی يه فرد ۹۷ ساله هم خوندش و لذت برده اووون وقت اين عقب مونده هايه تندرو که يه شباهتايی به طالبان دارن دارن از چی حرف ميزنن؟!!!!

هما

اگر تا حالا با رمان های فهيمه رحيمی مشعوف نشديد حتما سراغشون بريد تا ايرانی بودن از يادتون بره اينا حال منو بهم می زنن بچه ها احتمالا کتاب هفت نصف به دستتون برسه پس زودتر ترجمه ها يا متن اصلی رو از اينترنت بگيريد

بهاره

سلام وبلاگتان خيلی خوب است لطفا به وبلاگ منم سر بزنيد http:/golbargbahar.persianblog.ir

بهاره

من ۶ تا از کتابهای هری پاتر را خوندم فقط هری پاتر و جام اتش مونده

اقا جون خانم رولینگ یکی از مخالفین سرسخت جورج بوش وصدام بود کافیه یک سرس به ویکی ژدیای انگلیسی بزنید من نمی دونم ماداریم بین کیازندگی می کنیم[سبز]