هری پاتر ۱-۷

آخرین فیلم ها و کتاب های هری پاتر و تحلیل و بررسی آن ها

معرفی شخصیت‌های فیلم "جانوران شگفت‌انگیز و آن‌ها را کجا پیدا کنیم"

نیوت اسکمندر (اِدی ردمین): ساحر جانور‌جادویی‌شناس انگلیسی عجیب‌غریب که دنیا را زیر و رو کرده، کنار جانوران و موجودات راحت‌تر است تا کنار بقیه‌ی آدم‌ها؛ برای کاوشی به نیویورک می‌آید، با کیفش که پر از زیستگاه‌های جادویی شامل گونه‌های در معرض انقراض و کمیاب است.

پورپنتینا "تینا" گلدستاین (کاترین واترستون): کارمند بلندپرواز کنگره‌ی جادویی ایالات متحده‌ی آمریکا (MACUSA، معادل آمریکایی وزارت سحروجادو) که نیوت را ملاقات می‌کند. بعد از حمایت از آدمی اشتباه، تینا به اداره‌ای خیلی پایین‌تر از توانایی‌هایش انتقال داده می‌شود. او همیشه آماده‌ی جنگیدن برای چیزی است که درست است.

کوئینی گلداستاین (الیسون سادول): خواهر کوچک‌تر و هم‌اتاقی تینا، «ذهن‌جویی» خوش‌قلب و نیک‌سرشت که می‌تواند ذهن‌ها را بخواند.

جیکوب کُوالسکی (دن فاگلر): نانوای آرزومند/ کارگر کارخانه‌ی غیرجادوگر خوش‌بین که وقتی با نیوت ملاقات می‌‌کند با دنیای جادوگری آشنا می‌شود. (او اولین شخصیت اصلی مشنگ در دنیای داستان‌های هری پاتر است)

گرِیوز (کالین فارل): کارآگاهی قدرتمند و دست راست رئیس‌جمهور دنیای جادویی آمریکا.

مری لو (سامانتا مورتون): رهبر کوته‌بین سالمی‌های دوم، گروهی متعصب که به دنبال پیدا کردن و از بین بردن جادوگران و ساحره‌ها هستند.

کرِدِنس (اِزرا میلر): احتمالاً مرموزترین شخصیت میان بازیگران فیلم. او پسر به سرپرستی قبول شده‌ی مشکل‌دار مری لو است.

  
نویسنده : سهند ; ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٤


خلاصه‌ی داستان فیلم "جانوران شگفت‌انگیز و آن‌ها را کجا پیدا کنیم"!

«جانورجادویی‌شناس نامتعارف، نیوت اسکمندر، (به دلیلی که فعلاً فاش نخواهد شد) با کیف رنگ‌ و ‌رو رفته‌ی امینش به نیویورک می‌آید. این کیف یکی از آن لوازم جادویی است که داخلش بسیار بسیار بزرگ‌تر است و درون آن زیستگاه‌های گسترده‌‌ای برای مجموعه‌ای از موجودات جادویی کمیاب و در معرض خطر است که از سفرهای نیوت به سراسر دنیا جمع‌آوری شده‌اند. او پی می‌برد که جامعه‌ی جادوگری آمریکا هراسان از مشنگ/ماگل‌ها پنهان شده و اینکه در آمریکا تهدیدِ در معرضِ عموم قرار گرفتنِ جادوگران حتی به نسبت انگلستان هم مسأله‌ی وخیم‌تری است (محاکمه‌های ساحره‌های "سالم" را به یاد دارید؟) جانوران شگفت‌انگیز داستان این است که چه اتفاقی می‌افتد وقتی این جادوگر انگلیسی ماهر ممتاز به آمریکای جادوهراس سفر می‌کند و انواعی از موجوداتش، که بعضی‌شان هم بسیار خطرناک هستند... از قفس خود بیرون می‌آیند.»

  
نویسنده : سهند ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٤


معادل مشنگ/ماگل در آمریکا

خبرهای دنیای هری پاتر تمامی ندارند! هفته‌ی قبل از هری پاتر 8 و حالا از فیلم جدید این مجموعه!

در اخرین خبر اعلام شده که در آمریکا برای اشاره به مردم غیرجادویی (مشنگ) به جای Muggle از کلمه‌ی No-Maj (نُ‌مَج) استفاده می‌شود، که برگرفته از No magic است.

منتظر خبرهای دیگر از این سه‌گانه‌ی سینمایی جدید دنیای هری پاتر باشید!

  
نویسنده : سهند ; ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ آبان ۱۳٩٤


عکس‌های رسمی از فیلم "جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها"

  
نویسنده : سهند ; ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ آبان ۱۳٩٤


نخستین عکس رسمی از نیوت اسکمندر در فیلم "جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها

  
نویسنده : سهند ; ساعت ۸:٤٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٤


لوگوی فیلم "جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها" منتشر شد!

در این لوگو - که مسلماً یادآور هری پاترهای عزیز هم هست - دندان‌ها، دنده‌ها و پنجه‌های متعددی دیده می‌شود، اما اصلی‌ترین وجه آن حرف S است که موجودی کلیدی در این داستان خواهد بود. عده‌ای حدس زده‌اند آن موجود مار است، اما به نظرمن نمی‌رسد حدس درستی باشد!

این لوگو را به‌ زبان‌های دیگر هم منتشر شده.

علاوه بر این، سایت رسمی فیلم هم در این آدرس آغاز به کار کرده است. صفحات رسمی فیلم در فیس‌بوک، توئیتر و اینستاگرام نیز فعال شده‌اند.

ضمناً اعلام شده که فیلم در سال 1926 اتفاق می‌افتد.

  
نویسنده : سهند ; ساعت ٢:٤٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٤


عکس‌هایی از لوکیشن فیلمبرداری فیلم "جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها"

بقیه‌ی عکس‌ها را در این لینک ببینید.

  
نویسنده : سهند ; ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٤


تغییر در الگوی نام‌گذاری داستان‌های هری پاتر

یک الگوی خاص در نام‌گذاری کتاب‌های هری پاتر بود؛ نگاه کنید:

1. سنگ جادو (شیء)

2. تالار اسرار (مکان)

3. زندانی آزکابان (شخص)

4. جام آتش (شیء)

5. محفل ققنوس (مکان)

6. شاهزاده‌ی دورگه (شخص)

7. یادگاران مرگ (شیء)

مشاهده می‌شود که ترتیب شیء - مکان - شخص تکرار می‌شود و طبق این الگو نام داستان هستم هم باید مکان باشد، در حالی که "هری پاتر و کودک نفرین‌شده" نام یک شخص است!

  
نویسنده : سهند ; ساعت ۳:٠۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ آبان ۱۳٩٤


مدیر جدید هاگواتز کیست؟

پس از وقایع دومین جنگ بزرگ جادوگری و شکست ولدمورت، پروفسور مک‌گونگال مدیر جدید هاگوارتز شد و لااقل تا سال 2008 هم مدیر آن باقی ماند؛ چراکه در کتاب «قصه‌های بیدل نقال» این مسأله به وضوح آمده است؛ اما جی. کی. رولینگ در مصاحبه‌ای اعلام کرده که در سال 2017 (یعنی همان 19 سال بعد معروف) هاگوارتز مدیر جدیدی دارد، چراکه "مک‌گونگال داشت زیادی پیر می‌شد دیگه" و درعین حال هویت او را فاش نمی‌کند. آیا این مدیر جدید اهمیت زیادی در داستان هری پاتر 8 خواهد داشت؟

تا آن زمان علاوه بر مدیر، حداقل استاد درس تغییر شکل، استاد درس دفاع در برابر جادوی سیاه و استاد درس گیاه‌شناسی تغییر کرده‌اند و از آن میان ما تنها هویت استاد گیاه‌شناسی - پروفسور لانگ‌باتم - را می‌دانیم.

از میان استادانی که ما می‌شناسیم، به نظر من محتمل‌ترین فرد برای مدیریت هاگوارتز کسی نیست جز رئیس دوست‌داشتنی گروه ما: پروفسور فیلیوس فلیت‌ویک!

نظر شما چیست؟

  
نویسنده : سهند ; ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۸ آبان ۱۳٩٤


بی‌عدالتی؟!

7 داستان قبلی هری پاتر همزمان در سراسر دنیا (البته نه در مملکت گل و بلبل ما!) کتابشان منتشر شد و فیلمشان روی پرده رفت؛ اما حالا هشتمین بخش از داستان قهرمان ما، هری پاتر، قرار است تابستان سال آینده در لندن روی صحنه‌ی تئاتر برود.

بدین ترتیب تنها تعداد معدودی از طرفداران هری پاتر خواهند توانست این بخش از داستان را ببینند. به همین خاطر است که مدیران سایت‌های ماگل نت و لیکی کولدرن در نامه‌هایی سرگشاده به رولینگ از او خواسته‌اند به نحوی - با انتشار کتاب متن نمایش یا پخش زنده‌ی آن - این امکان را برای همه‌ی طرفداران دیرین هری پاتر فراهم کند که با هم از هشتمین داستان او لذت ببرند.

فعلاً که خبری از پاسخ رولینگ و عوامل نمایش نیست، اما به نظر می‌رسد حتی اگر انتشار این بخش داستان در قالب دیگری جز تئاتر هم محتمل باشد، مدت زیادی باید از اجرای صحنه‌ای آن بگذرد تا اجازه‌ی آن داده شود؛ بماند که ممکن است بعد از لندن تورهای بین‌المللی نمایش در سراسر دنیا آغاز شود... ناراحت

  
نویسنده : سهند ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٧ آبان ۱۳٩٤


آلبوس سیوروس پاتر...

بله، نام پسر کوچک خانواده‌ی پاتر هست «آلبوس سیوروس پاتر»، که اگر حروف اول آن را کنار هم بگذاریم، می‌شود... ASP

که نوعی مار سمی است! و لازم نیست یادآوری کنم که مار نشان کدام گروه هاگوارتز است؟

نکند "تاریکی" اصلاً از خود او آمده؟!تعجب

(البته از آنجایی که نمایش تنها برای زیر 10 سال ممنوع است، نباید با ماجراهای چندان هولناکی روبه‌رو باشیم، اما رولینگ بزرگ احتمالاً مثل همیشه ما را غافلگیر خواهد کرد!)

  
نویسنده : سهند ; ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٦ آبان ۱۳٩٤


چند نکته درباره‌ی هشتمین داستان هری پاتر

1- درست است که آلبوس پاتر نقش مهمی در داستان دارد، اما نمی‌توان مطمئن بود که «کودک نفرین‌شده» لزوماً اوست.

2- «نفرین» قوی‌ترین نوع جادوی سیاه است؛ آیا کودک مورد نظر دچار نفرینی سیاه شده یا «نفرین‌شده» به شکلی استعاری - به معنای «دچار بدبختی شده» - به کار رفته است؟

3- نکته‌ای که کمتر کسی به آن توجه می‌کند گزارش فینال جام جهانی کوئیدیچ سال 2014 است که در آن خانواده‌ی پاتر حاضر بودند و درحالی که همه طرفدار تیم بلغارستان بودند و قرمز پوشیده بودند، تنها آلبوس بود که به طرفداری از برزیل سبز پوشیده بود...

4- ... آلبوس «سیوروس» پاتر قبل از سوار شدن به قطار سریع السیر هاگوارتز در 1 سپتامبر 2017 بسیار نگران بود که نکند در اسلایترین بیفتد؛ رنگ اسلایترین...

 5- رولینگ قبلاً گفته بود که جذاب‌ترین فرزند خانواده‌ی پاتر از نظر او آلبوس است.

 6- پدرخوانده‌ی آلبوس پروفسور جدید درس گیاه‌شناسی هاگوارتز، نویل دوست‌داشتنی، است.

7- تکلیف All was well. در پایان کتاب 7 چه شد؟!

شما چه نظری دارید؟

  
نویسنده : سهند ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ آبان ۱۳٩٤


خلاصه‌ی داستان هری پاتر 8 فاش شد!

پس از حدس و گمان‌های فراوان درخصوص ماهیت داستان و هویت کودک نفرین‌شده، خلاصه‌‌ی داستان رسمی نمایش "هری پاتر و کودک نفرین‌شده" اعلام شد:

«هری پاتر بودن همیشه سخت بوده و حالا هم که او یک کارمند پرکار وزارت سحر و جادو، همسر و پدر سه بچه مدرسه‌ای است، چندان آسان‌تر نشده.

درحالی‌که هری با گذشته‌ای دست به گریبان است که حاضر نیست در جای خود باقی بماند، کوچک‌ترین پسرش، آلبوس، باید با سنگینی میراثی خانوادگی دست و پنجه نرم کند که هیچ‌گاه آن را نخواسته. وقتی گذشته و حال به شکلی شوم در هم می‌آمیزند، هم پدر و هم پسر پی به این حقیقت ناخوشایند می‌برند: گاهی، تاریکی از جاهای غیرمنتظره می‌آید.»

  
نویسنده : سهند ; ساعت ۳:۱۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ آبان ۱۳٩٤


"هری پاتر و کودک نفرین‌شده": هشتمین داستان هری پاتر!

بالاخره بعد از مدت‌ها اطلاعاتی از تئاتر 2 قسمتی "هری پاتر و کودک نفرین‌شده" که قرار است تابستان سال آینده در لندن روی صحنه برود، منتشر شد.

بالاخره رسماً اعلام شد که این داستان، هری پاتر 8 است و در واقع ادامه ی کتاب هفتم، یعنی "هری پاتر و یادگاران مرگ"، است و دقیقاً دنباله‌ی مؤخره‌ی آن است که در 19 سال بعد می‌گذرد.

به علاوه، پوستر رسمی این نمایش شگفت‌انگیز نیز رونمایی شد:

تیزر مربوط به پوستر این نمایش را می‌توانید از اینجا ببینید.

  
نویسنده : سهند ; ساعت ٢:٤۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ آبان ۱۳٩٤